Obilježavanje 16. godišnjice osnutka 153. brigade HV – Velika Gorica

Već sedmu godinu za redom, Udruga pripadnika 153. brigade HV – Velika Gorica provodi programe kojima se obilježava 3. listopada, Dan osnutka 10 brigade TO, kasnije imenovane 153. brigade HV – Velika Gorica. Prigodnim programom Udruga je obilježila 16. godišnjica osnutka slijedećim programom: U utorak 2. listopada održana je Sveta misa zadušnica za poginule branitelje u Crkvi Navještenja Blažene Djevice Marije u Velikoj Gorici uz sudjelovanje pripadnika Udruge. U srijedu 3. listopada 2007. na sam dan osnutka brigade, u Večernjem listu objavljeno je sjećanje na poginule branitelje, a od jutarnjih sati realizira se program izuzetno bogatog sadržaja: Polaganje vijenaca na gradskom groblju Velike Gorice kod središnjeg križa, gdje je uz vijenac Udruge i zapaljene svijeće položilo izaslanstvo grada Velika Gorica na čelu s gradonačelnikom Toninom Piculom. Zatim su članovi Udruge i izaslanstvo grada položili vijenac na spomenik braniteljima u Vojarni «Josip Zidar» u Velikoj Buni, a potom isto u Donjem Hruševcu   i Jankešima. Središnji dio proslave nastavio se otvaranjem zemunice – osmatračnice u šumi Kljuka, čime je obilježena jedna od ratnih lokacija borbenog djelovanja 153. brigade HV – Velika Gorica. Obnovljeni objekt otvorio je ratni zapovjednik Damir Goršeta, uz izlaganje o ratnom putu 153. brigade HV. Po prvi puta uz branitelje i goste u programu su sudjelovala izaslanstva učenika svih osnovnih škola Velike Gorice, te općina Kravarsko i Pokupsko. Program je nastavljen na lijevoj obali rijeke Kupe, gdje je ratni zapovjednik 2. bojne 153. brigade HV – Velika Gorica, gospodin Ivan Zagorac, obnovio sjećanja na 28. listopad 1991. kad je 10. brigada TO izvodila napadno djelovanje s forsiranjem rijeke Kupe. Potom je iz čamca položen vijenca u maticu rijeke kao spomen i sjećanje na poginule hrvatske branitelje. Svi sudionici programa potom su se uputili u OŠ Pokupsko gdje su razgledali izložbu literarnih i likovnih radova učenika osnovnih škola, izrađenih na temu «153. velikogorička brigada HV». Iz osam osnovnih škola Velike Gorice, Kravarskog i Pokupskog pristigla su 123 rada učenika, od kojih je 56 literarnih i 67 likovna rada. Radove je uoči godišnjice pregledalo Povjerenstvo u sastavu : Anastazija Komljenović, Lidija Klarić, Ivica Šipušić, Maja Radočaj i Nikica Repač, predsjednik Povjerenstva. Povjerenstvo je odabralo najbolje radove u obje kategorije, koji su uglavnom pristigli pod zaporkama. Nagrađenim učenicima podijeljene su prigodne knjige, uz pjesmu i nastup školskog zbora Osnovne škole Pokupsko. Od svih pristiglih radova izdat će se prigodni zbornik sa željom da i iduće godine učenici sudjeluju u ovom značajnom projektu, u ovako velikom broju. Time je ostvaren osnovni cilj Udruge, da sačuva uspomenu na Domovinski rat, na ratni put 153. brigade HV – Velika Gorica, a posebno da se čuva uspomena na poginule branitelje 153. brigade HV – Velika Gorica, uz moto Udruge «Da se ne zaboravi .»

Velika Gorica , 4. listopada 2007.

Ažurirano: Subota, 09 Travanj 2016 20:20