Posjeta Vukovaru

Posjetili smo Vukovar, u subotu 10. studenog 2007. godine. Četrdesetak članova Udruge pripadnika 153. velikogoričke brigade zajedno sa gostima i članovima svojih obitelji, ukupno 65 sudionika, krenulo je u 7,00 sati u Vukovar, grad ponosa i simbol patnje hrvatskog naroda u borbi za slobodnu Hrvatsku, s ciljem obilježavanja sjećanja na događaje iz novije hrvatske povijesti,  stvaranja hrvatske države u domovinskom ratu, obilaskom lokacija Vukovara koje svjedoče o patnjama stanovnika i herojskoj borbi branitelja u jesen 1991. godine. Dolaskom u Vukovar na samu obalu Dunava, posjetili smo i položili vijenac te zapalili svijeću kod Križa na ušću Vuke u Dunav, i time odali počast svim žrtvama Vukovara. Potom smo se uputili u vojarnu 204.  vukovarske brigade HV-a, u kojoj nas je domaćin, pukovnik Antun Dugan proveo vojarnom i pokazao zbirku naoružanja, te uređene topničke položaje. Ispričao nam je ratni put 204. vukovarske brigade HV i pokazao sačuvane dokumente izložene na izložbi u sklopu vojarne. Potom smo obišli Velepromet, Memorijalno groblje i Ovčaru, te polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća odali počast svim žrtvama. Obišli smo i vukovarsku bolnicu , simbol patnje hrvatskog naroda i položili vijenac za spomen na sve žrtve okupatorske agresije i one odvedene na Ovčaru, a potom smo obišli podrum bolnice – muzej koji svjedoči o danima okupacije Vukovara i danima najvećeg stradavanja stanovništva i branitelja Vukovara. Nakon toga smo se uputili prema Trpinjskoj cesti, te položili vijenac i zapalili svijeću u spomen na branitelje Trpinjske ceste kod biste Blagi Zadri. Time je završio obilazak lokacija Vukovara, a potom smo posjetili tvrtku Berg u kojoj smo toplo primljeni i počašćeni ručkom, tradicionalnim slavonskim čobancem, domaću gibanicu i kušanje iločke graševine. Tom prilikom predsjednik Udruge pripadnika 153. velikogoričke brigade  Ivan Mišerić zahvalio se domaćinima i vodičima: vukovarskim borcima Anti Kardumu, Martinu Nediću i pukovniku Antunu Duganu koji su nam omogućili obilazak Vukovara, te djelatnicima tvrtke Berg koji su nas toplo ugostili u svom proizvodnom pogonu. Prepuni dojmova iz nepokorenog Vukovara krenuli smo kući. Uz pjesmu i druženje put je bio ugodan, a oko 22 sata sretno smo stigli u Veliku Goricu...foto...

Ažurirano: Subota, 09 Travanj 2016 20:23